Team HundBiten

Lovisa Dynér
| Cert. Dog Listener 

| Dipl. Hundpyskolog 
| Dipl. Hundinstruktör 
| Animal Commuicator 

Lovisa är grundare och ägare till HundBiten.Hon har arbetat heltid med hundar sedan 2002 och har en gedigen utbildning samt lång erfarenhet av många olika hundar och raser. Hon har tidigare tränat, tävlat, arbetat med problemhundar, samt haft många olika kurser. Hennes passion ligger i kommunikationen mellan hund och människa. 
Hon har även ett genuint engagemang i att hjälpa till och ta hand om hundar, som på något sätt behöver stöd.

 

Sandra Lundgren (just nu mammaledig)
Sandra har arbetat på HundBiten sedan 2011 och det är hon som är ansvarig för hunddagiset. Hon och Lovisa lärde känna varandra 2005, då Lovisa drev HundBiten på Djursholms Torg. Sedan dess har Sandra arbetat och hjälpt till vid behov, fram tills 2011 då hon började arbeta heltid på HundBiten. 
Hon är utbildad inom Amichien Bonding - Jane Fennell

Sandra har en blandras som heter "Myzak". Han brukar oftast chilla i köket på dagis.
 

Alva Wilsson
Alva började jobba hos oss våren 2020 tack vare en rekommendation från en av våra hundägare. Alva är en glad och positiv tjej. Hon försöker möta varje individ och arbeta utifrån deras behov. För henne är det väldigt viktigt med kontakt och tillit.

Alva tog över rollen som platschef när Sandra blev mammaledig och sköter även allt det adminstrativa. Henne kontaktar du vid frågor, inskolningar osv. Hon jobbar antingen öppning eller stängning varje dag, så henne kommer ni se mycket av. 

Alva har en egen hund som är en amstaff och heter Bonnie som brukar hänga på dagis, samt en bosnisk stövare hos sina föräldrar som heter Diva.

Dessi Juhlin 
2016 började Dessi att praktisera hos oss på HundBiten och numera är hon anställd hos oss, vilket vi är så tacksamma för. Dessi är väldigt vänlig och omhändertagande tillsammans med hundarna. Hon är en person som vill alla väl, djur som människor.
Vi är glada över att hon är en del av HundBiten och att hon har så fin kontakt med alla.
Det är också Dessi som klipper klorna här på dagis vilket hon är otroligt duktig på!

Dessi är vanligtvis på plats mitt på dagen då alla promenaderna äger rum men tar även en del stängningar.

Teodor Allmér 
Teodor har jobbat hos oss i många år och är väldigt omtyckt hos både hundar och människor.
Han älskar att promenera med vovvarna och stannar gärna förbi i parken när tid finns.
Teodor är otroligt snäll och hjälpsam, man kan alltid lita på honom och vi är så glada att han varit med oss så länge.

Han hjälper mest till med promenaderna under dagen, men tar också en del öppningar/stängningar när det behövs. 

Teodor har en egen hund som är en golden retriever och heter Sparta. Hon brukar hänga med till dagis. 



 

Nathalie Åhlin 
Nathalie är det senaste tillskottet till Hundbiten-familjen. Hon började praktisera hos oss 2021 och är nu en del av vårt team. Hon är på plats på dagarna, men kommer troligtvis ta lite öppningar/stängningar längre fram. 

Nathalie är en frisk fläkt som redan är populär bland hundarna. Hon älskar att ta långpromenader och kan vara ute i timmar om hon fick bestämma. Hon har en otrolig arbetsmoral och ibland måste man nästan tvinga henne hem då hon gärna stannar kvar fast hon har slutat. Vi är väldigt tacksamma att ha henne hos oss!

Nathalie har en egen hund som är en blandras och heter Dante. Han brukar följa med till dagis ibland.